Yazı Detayı
09 Ekim 2019 - Çarşamba 11:41 Bu yazı 355 kez okundu
 
ERDOĞANIN RAKAMLARI
 
 

Rakamlar.

Rakamlar her zaman doğruyu söyler mi?

Önümüze indirilen her rakam bir istatistiği kapsar mı?

Ya da istatistik bize gerçekleri mi söyler? Yanıldığı, yandığı olmaz mı hiç?

İstatistik sözcüğü değişik anlamlarda kullanılan ve bunun bir sonucu olarak da farklı tanımları olan bir kavramdır.

İstatistiğin birinci anlamı, belli konularda toplanan sayısal değerler ile ileri sürülen birtakım şekillerdir. Örneğin, bir ülkenin toplam nüfusu, ilköğretim, ortaöğretim ya da yüksek öğretimdeki öğrenci ve öğretmen sayısı, kişi başına düşen GSMH, okuma-yazma oranı, hizmet sektöründe çalışan nüfus oranı, ithalat ve ihracat ile ilgili değerler, üretilen otomobil, televizyon veya traktör sayılarını vb. ifade eden değerler, şekil ve grafikler istatistik olarak adlandırılmaktadır.

İkinci olarak, birçok farklı alanda ortaya çıkan soruları ve/veya sorunları yanıtlamak için yapılan araştırmalarda temel unsur olan verileri doğru bir şekilde toplayarak analiz ederek bazı anlamlı bilgilere ulaşma işlemini “istatistik yöntemler” veya kısaca “istatistik” olarak tanımlayabiliriz. Söz konusu amaca ulaşmak için, istatistikte:

· Deneme desenlerinin planlanması veya tasarım,

· Verilerin toplanması,

· Verilerin özetlenmesi ve analizi,

· Sonuçların yorumlanması ve genelleştirilmesi ile ilgili yöntemler ve prensiplerden yararlanılır.

Peki istatistik ile anket aynı şey midir?

Anket Nedir?

Belli kişilerin ya da grupların bir konu üzerindeki duygu, düşünce ve deneyimlerini anlamak için belli bir plana göre hazırlanmış olan soru listeleridir.

Anket geçerliliği ve güvenilirliği düşük olmasına rağmen kolay, ucuz oluşu ve çok sayıda kişiden kısa sürede birçok konuda görüş olma olanağının bulunuşu nedeniyle en çok kullanılan tekniklerden biridir. Anket, birbirinden farklı birçok alanda geniş bir biçimde kullanılmaktadır.

Bir anketin amacına uygun olarak kullanışlı ve güvenilir bir biçimde hazırlanması kuşkusuz, bu konuda bilgili ve tecrübeli olmayı gerektirir. Anket geliştirilirken çeşitli kaynaklardan yararlanmak ve özellikle uzman kanısına başvurmak ve diğer yetkililerin görüşünü almak uygun olur.

 

Anket Sorularının Hazırlanışı

Ankette araştırmacı ile kaynak kişi arasındaki tek iletişim sorulardır. Bu nedenle sorular, her türlü yanlış anlamaları önleyecek nitelikte olmalıdır. Sorular ya “açık uçlu” ya da “kapalı uçlu” dur. Açık uçlu sorular için serbest cevaplar verilir.

Kaynak kişi, genel sınırlar içinde soruyu istediği kapsam ve derinlikte ve kendi anlatımı ile cevaplama serbestliğine sahiptir. “Üniversite sınavları hakkında ne düşünüyorsunuz?” gibi. Oysa kapalı uçlu sorularda, cevap seçenekleri de önceden geliştirilip sorularla birlikte verilmektedir. “Medeni durumunuz nedir?” sorusu için: 1.Evli, 2.Bekar,3. Dul seçenekleri gibi. Böylece ankete katılan kişi kendisine uygun olan cevabı seçer. Kolayca anlaşılabileceği gibi kapalı uçlu soruların üç önemli yararı vardır. Cevaplamada istenene davet etmesi, kaynak kişi için cevaplama kolaylığı sağlaması ve araştırmacı için değerlendirme (cevapları sayısallaştırma ve çözümleme) kolaylığı vermesidir.

Açık uçlu soruların hem değerlendirmesi hem de cevaplandırılması daha zordur. Zorunlu olmadıkça açık uçlu soru hazırlanmamalıdır.

Soruların kapalı ya da açık uçlu hazırlanması büyük ölçüde konu edilen değişkene bağlıdır. Cevap seçeneklerin “tümüyle” bilindiği durumlarda, kapalı uçlu sorular tercih edilmelidir.

- Anketin hedef kitlesine göre, önceden belirlenen insanlara, yine daha önceden hazırlanan sorular sorulur. Toplanan veriler, belirli ölçütler ve araçlar ile birlikte değerlendirilir ve bir ya da birkaç sonuca ulaşılır.

 

AK Parti Anketlerde Düşüşte mi?

Yukarıda istatistik ve anket ile ilgili detaylı bilgileri ve farklılıkları ortaya koyduktan sonra konumuza dönecek olursak; son günlerde ortaya atılan anket sonuçları ile Ak Partini düşüşte olduğuna yönelik bazı rakamlar ortaya atıldı. Kimi anketlerde 37 gösterilirken kimilerinde 30’lara kadar düştüğü görüldü. Cumhur İttifakının ise toplamda 47 olduğu açıklandı.

Anket öyle bir şeydir ki her türlü manipülasyona açık ve istismara edilebilir bir tarafı vardır. Anketi nerede yaptığınız, kimlere sorduğunuz, soruların içeriği, kapalı – açık uçlu olup olmadığı vb gibi değişkenler sonuçları etkiler.

Siz Diyarbakır’da bir anket yaparsanız farklı bir, Sakarya’da yaparsanız farklı, İzmir’de yaparsanız farklı, Konya’da yaparsanız farklı bir sonuç ortaya çıkacaktır. Sosyo-ekonomik yapı, demografik yapı gibi unsurlar söz konusu olduğunda aynı sorular sorulmuş olsa bile birbirinden farklı hatta uç denebilecek sonuçlar ortaya çıkar.

2001’den bu yana girdiği her seçimde anket firmalarını ve sonuçları şaşırtan bir tablo ile seçimlerden galip ayrılan AK Parti ‘’toto’’ oynayan anketçileri yine ters köşe yapacaktır. Milletin bu feraseti, bu sağduyusu olduğu sürece Erdoğan ve AK Parti doğru hamleler yaptığı sürece anket sonuçları ters köşe yapmaya devam edeceklerdir.

Burada bir tespiti sizlerle paylaşmadan geçmek istemiyorum. Şehit olduğu 15 Temmuz 2016 ya kadar AK Parti’nin bütün reklam, tanıtım, basınla ve halkla ilişkiler çalışmalarını başarılı bir şekilde yürüten Erol Olçok’tan sonra eski ivmenin yakalanamadığını söyleyebilirim. Erol Olçok sonrası sanki bir reklam tarzı değişikliğine gidildi. Reklamın dili değişti sanki. O eski etkiyi, o eski sinerjiyi yakalayamadık.

Özellikle hitap edilen kitle konusunda gözden geçirilmesi gereken birkaç detay var. AK Parti daha çok orta yaş yani 35 yaş üstü seçmene hitap eden söylemlerinin yanında söylemlerini değiştirip genç seçmene hitap edecek bir strateji izlemeli. Genç seçmeni partiye çekecek proje ve bunları anlatacak doğru bir reklam anlayışı ile hareket ederse 2001 de kurulurken ifade edilen “Erdemliler Hareketi” içinde gençler hem seçmen hem siyasetçi olarak katkı sunacaklardır.

18 yıldır tek başına iktidar olan AK Partinin şimdiye kadar bölünmeden, parçalanmadan siyasi hayatını sürdürmesi çok ciddi bir başarıdır. Ve bu başarıyı da Erdoğan’ın halk nezdindeki karşılığına ve karizmasına borçludur.

Çünkü Erdoğan cezaevlerinden, parti kapatma davalarına kadar, 24 Nisan bildirisinden 15 Temmuz’a kadar uzanan büyük bir yürüyüşün adıdır.

 
Etiketler: ERDOĞANIN, RAKAMLARI,
Yorumlar
Nöbetçi Eczaneler


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Ulusal Gazeteler
Bizim Gazete
Puan Durumu
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Galatasaray
6
0
0
0
2
2
2
Alanyaspor
6
0
0
0
2
2
3
Göztepe
4
0
0
1
1
2
4
Fatih Karagümrük
4
0
0
1
1
2
5
Beşiktaş
4
0
0
1
1
2
6
Antalyaspor
4
0
0
1
1
2
7
Kayserispor
3
0
1
0
1
2
8
Sivasspor
3
0
1
0
1
2
9
BB Erzurumspor
3
0
1
0
1
2
10
Kasımpaşa
3
0
1
0
1
2
11
Fenerbahçe
3
0
0
0
1
1
12
Hatayspor
3
0
0
0
1
1
13
Denizlispor
1
0
1
1
0
2
14
Yeni Malatyaspor
1
0
1
1
0
2
15
Gençlerbirliği
1
0
1
1
0
2
16
Trabzonspor
1
0
1
1
0
2
17
Gaziantep FK
1
0
1
1
0
2
18
Konyaspor
1
0
0
1
0
1
19
MKE Ankaragücü
0
0
1
0
0
1
20
Çaykur Rizespor
0
0
2
0
0
2
21
Başakşehir FK
0
0
2
0
0
2
Özlü Sözler
Bu uçsuz bucaksız dünya içinde, bil ki, mutlu yaşamak iki türlü insana vergi: Biri iyinin kötünün aslını bilir, öteki ne dünyayı bilir, ne kendini…


Ömer Hayyam
Bir Hadis
İnsanlara merhamet etmeyene Allah merhamet etmez.


Arşiv
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı