Yazı Detayı
14 Mayıs 2018 - Pazartesi 12:05 Bu yazı 763 kez okundu
 
Boş Laf Tersanesi
CİHANGİR YILDIZ
cihangiryildiz27@gmail.com
 
 

Son zamanlarda her yerde bir üretim kelimesidir sormayın gitsin. İnsanoğlunun on binlerce yıl önce hallettiği üreten insan ve toplum konusunu tartışmaya 2018 yılında başlamış olmak utanç verici olsa da hiç başlanmamış olmasından daha iyidir. Hele seçim vaatlerinde bizi seçin üreten toplum haline geleceğiz diye vaatler var ki gerçekten çok komik. Bu şey gibi; bizi seçin, sizi iki ayaküstünde yürüteceğiz. Çünkü üretim insanın iki ayaküstünde yürümesi kadar normal ve olması gereken bir DURUM ’dur ve binlerce yıl sonra seçim vaadi olması çok çok üzücü ve bir o kadar da komiktir. 

Tabi ki hiç üretmeyen bir toplum değiliz mesela sanayicilerimiz ve işçilerimiz gerçekten bu ülkeye rağmen dünyanın her yerine üretim yapmaktadır. Çok iyi ama Kesinlik Yetersiz. Yüksek teknoloji üretimi sanayisine geçmeliyiz ama yine de sanayicilerimizi ve işçilerimizi bu konuda tebrik etmemek mümkün değil.

Mesela laf üretmede de çok iyiyiz. İki Türk’ü yan yana koyun 5 dakikada dünyayı yıkar yeniden kurarlar.  Bizim toplumuza laf üret deyin sonra geri çekilin. Hadi bilim üret. Teknoloji üret veya hadi sanat üret deyince, deliloy deliloy destane… Gerçi samanı dahi üretemeyip, ithal ediyoruz değil mi?

Üretim bir kültür biçimidir. Mesela laf üretme liderliğini neden kimseye kaptırmıyoruz çünkü bunun çarklarını çok iyi kurmuşuz, aslan oğlum, prenses kızım ile başlayan aile kültürü, "bir Türk bir cihana bedeldir" diye başlayan ve öyle de giden ve başka bir şey de vermeyen eğitim sistemi, sınıf farklılıklarını duygu sömürüsü olarak sürekli toplumun yüzüne vuran zengin kız - fakir oğlan medyası, ilişki yaşadığı öğrencisini tarlada kafasına sıkarak öldürüp, sonra kendini vuran bilim adamı, öfke ve nefret dolu dille oy isteyen politik tayfa vs.  bakın, düzenek süper kurulmuş ve haliyle dünyanın en iyi boş laf üreten ülkesiyiz.

Mesela şöyle olsa idi: Topluma uyumlu birey olarak çocuk yetiştiren aile, gerçek bilim, teknoloji, sanat eğitimi veren eğitim sistemi, öğrencileri ile uzaya mini roket fırlatma deneyinde yaralanan bilim adamı, gerçekten dünyayı topluma gerçek bir dille anlatan ve toplumu geliştirmeyi hedefleyen bir medya, politik çıkarlarını değil ülke çıkarlarını düşünen politik tayfa vs. o zaman işte laf değil gerçekten üreten bir toplum olurduk. 

Böyle Japonlar, Norveçliler veya diğer üreten ülkeler gibi havaalanlarından yabancı ülkeye girerken şimdi ki gibi ezik ezik değil de, pasaportunu veya kimliğini uzatırken havalı havalı:  “ evet dostum ya ben Türkiyeliyim “ cakasını atardık. Nerdeeeeeee……

Daha kendi ülkemizde bakıyoruz insanlar çöpten ekmek topluyor, cebimizdeki üç kuruştan tiksiniyoruz, az ilerde insanlarbinlerce lirayı akşam yemeğine ödüyor ve vay arkadaş ne kadar fakiriz diyoruz. Bırakın yurtdışını kendi ülkemiz de ezik çoğunluğu temsil ediyoruz. Ezik ama gururlu. Dizici arkadaşlara sesleniyorum alın bunu da kullanın. Seversiniz böyle iğrenç şeyleri.

Bari boş laf ülkesi nasıl kurulur konusunda liderliğimizi yitirmeyelim.

Çocuklarımız bize çok ama çok kızacak hele torunlarımız nefret edecek. 

 
Etiketler: Boş, Laf, Tersanesi,
Yorumlar
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Bizim Gazete
Anketler
CUMHURBAŞKANLIĞI SEÇİMİNİN İLK TURUNDA YÜZDE 50+1 GEÇİLİR Mİ?
Puan Durumu
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Özlü Sözler
Hakkın dile getirilmesi gereken yerde susan, dilsiz şeytandır.


Hz. Muhammed
Bir Hadis
İnsanlara merhamet etmeyene Allah merhamet etmez.


Arşiv
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı