HABER DETAY
“İnsan Hakları İnceleme Komisyonu Üyesi, Milletvekili İrfan Kaplan’dan Komisyon Başkanına Açık Mektup”
TBMM İnsan Hakları İnceleme Komisyonu Üyesi, Gaziantep Milletvekili İrfan Kaplan, Türkiye’de artan çocuğa cinsel istismarın önüne geçilmesi için TBMM İnsan Hakları Komisyonu Başkanı Hakan Çavuşoğlu’na açık mektup yazarak alt komisyon kurulmasını talep etti.
27 Haziran 2019 - Perşembe 16:10
68 defa okunmuş.

Çocuğa yönelik her türlü şiddet ve her türlü istismar Türkiye’de ciddi boyutta artış göstermektedir. Ankara Barosu Çocuk Hakları Merkezi’nin raporlarına göre 2019'un ilk 3 ayında ve soruşturma aşaması ile sınırlı olmak üzere; cinsel istismar suçu mağduru olarak 83’ü 12 yaşın altında toplamda 483 çocuk istismara maruz kalmıştır.

Çocuk istismarının son örneği, 25 Haziran’da Gaziantep Oğuzeli İlçesinde bulunan kaçak faaliyet yürüten Hasan Hoca İlim Yayma Vakfı Yatılı Eğitim Yurdu’nda dini eğitim alan çocuğa, vakıfta görevli bulunan E.K adlı şahısın cinsel istismarda bulunduğu kanıtlanmış ve zanlı tutuklanmıştır.

Kaçak faaliyet yürüten bu yurtta yaşanan bu skandal olay, Milli Eğitim Bakanlığı’nın, İçişleri Bakanlığının ve Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın görevini ihmal ettiği anlamına gelmektedir.

Çocuklarımızın her türlü temel hak ve özgürlüklerinin güvence altına alınması, sağlıklı ve güvenli ortamda yaşaması, cinsel istismar ve cinsel şiddetten korunması devletin görevidir.

Bu bağlamda;

1-Çocuğa yönelik cinsel istismarın önlenmesi adına acil bir eylem planınız var mıdır?

2-Çocukların cinsel istismarına yönelik Milli Eğitim Bakanlığı’nın, İçişleri Bakanlığı’nın ve Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı neden acil eylem planı oluşturmamıştır? Görevi ihmal değil midir?

Adınız
Yorumunuz
Hiç yorum yapılmamış.