Haber Detayı
15 Mayıs 2018 - Salı 15:36 Bu haber 513 kez okundu
 
Sanayide Elektrik Faturalarındaki Zam ve Doğalgaz Santrallerine Kısıtlama Sanayici Zor Durumda Bırakacaktır.
1 Nisan 2018 tarihinden itibaren OSB’lerdeki işletmeler ve büyük sanayi tesislerinde,elektrik birim fiyatındatarife değişikliğine gidildi ve sanayi tarifesi yerine, ‘son kaynak tedarik’ adı altında yeni elektrik tarifesi ile sanayiciler fatura ödemeye başladılar. O.S.B’de çalışan meslektaşlarımızın yoğun soruları üzerine yapılan fatura incelemesinde, O.S.B bünyesindeki işletmelerde elektrik faturalarına 20-25oranında zam geldiğini, tarifenin sanayiciyi zor durumda bıraktığını gördük.
EKONOMİ Haberi


Artık, 50 milyon kilovatsaat ve üzerinde elektrik kullanan sanayi kuruluşları yüksek tüketimli aboneler olarak kabul edilecek ve ‘son kaynak tedarik’ tarifesiyle faturalandırılacaklar. Bu tarifede elektrik satış fiyatı; piyasadaki elektrik fiyatı ile yenilenebilir enerji kaynakları destekleme mekanizmasının birim maliyeti esas alınıp, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’nun (EPDK) yıllık açıklayacağı katsayı ile çarpılarak belirlenmektedir.

 

Özellikle organize sanayi bölgelerindeki birçok üretim tesislerininelektrik tüketimleri 50 milyon khW altında olmasına karşın, Organize Sanayi Bölge Müdürlüğü üzerinden tüketim rakamı belirlendiği için, O.S.B bünyesindeki işletmeler büyük tüketici gibi maalesef cezalandırılmış konumuna düşmektedir.

 

Bu durum ileriye dönük taahhütlerinde maliyet artışlarına yansıyacağından sanayicilerimizin zararına olacaktır, bu maliyet artışları da nihayetinde tüketiciye yansıyacaktır. Ekonomik gelişim üzerinde olumsuz etkiler yaratacak olan bu düzenleme tekrar gözden geçirilmelidir. Sanayicimiz için elektrik fiyatlarının stabil olması, en azından aylık sabit birim fiyat belirlenip, sanayiciye ayın başında resmi olarak belirtilmesi sanayicinin planlamasını kolaylaştıracaktır.

 

Bununla birlikte, Sanayicilere daha ucuz elektrik verebileceğini düşünen firmaların, sözleşmelerinin iyi okunması,  bunu nasıl sağlayacaklarının detaylı olarak açıklanması gerekliliğini hatırlatmak isteriz.

 

Sanayi bölgelerinde diğer bir sorun, elektrik üreten kojenerasyonsantrallerinde  doğalgaz sorunudur. Bu santrallerde, doğalgaz kapasite sınırlaması getirileceğini meslektaşlarımız dile getirmektedir. Bu beyan resmi olarak hiçbir tüketiciye bildirilmemiştir. Sanayicimiz kojenerasyon santrallerini çalıştırıp çalıştırılmayacağını elektrik fiyatlarının ancak stabil olması ile karar verebilir. Hükümetimizin birçok kez hatırlatması bulunmaktadır. Enerji verimliliği konusunda dışa bağımlılığımızı azaltmak amacı ile kojenerasyon santrallerinin çalıştırılması istenmiştir. Çünkü; her ne kadar kojenerasyon santralleri doğal gazla çalışan santraller olsalar da, bu santrallerde elde edilen enerji,  üretim yaptıkları yerde tüketildiğinden, iletim ve dağıtım kayıpları sıfıra yakın olduğu için, bu santrallerde ısı kullanıldığı için,  daha verimli santrallerdir. Bundan dolayı, Kojenerasyon tesislerinde doğalgaz kısıtlamasına gidilmesisanayici tarafından kabul edilemez bir durumdur. Kojenerasyon tesislerinin doğalgaz tüketimleriningerçek kapasiteleribelirlenirse sanayicinin sorunu ortadan kalkacaktır, doğalgaz temininde kısıtlamaya gidilmeyecektir.

Kaynak: () - Gap Haber Merkezi Editör:
 
Etiketler: Sanayide, Elektrik, Faturalarındaki, Zam, ve, Doğalgaz, Santrallerine, Kısıtlama, Sanayici, Zor, Durumda, Bırakacaktır.,
Haber Videosu
Yorumlar
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Bizim Gazete
Anketler
CUMHURBAŞKANLIĞI SEÇİMİNİN İLK TURUNDA YÜZDE 50+1 GEÇİLİR Mİ?
Puan Durumu
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Özlü Sözler
Çizik bir elmas, çizik olmayan bir çakıl taşından daha iyidir.


KONFİÇYÜS
Bir Hadis
Allah Rasûlü; “Din nasihattır, samimiyettir” buyurdu. “Kime Yâ Rasûlallah?” diye sorduk. O da; “Allah’a, Kitabına, Peygamberine, Müslümanların yöneticilerine ve bütün müslümanlara” diye cevap verdi.


SADİ
Arşiv
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı